Kulturpolitikk
Y-blokka sto ferdig i 1969, som en del av regjeringskvartalet. Det er tegnet av arkitekt Erling Viksjø og omtales som et senmodernistisk hovedverk i Norge. Kunstnerne Carl Nesjar og Pablo Picasso står bak flere verk i og utenfor bygget. Dette bildet er tatt under demonstrasjonen i starten av januar.
Vidar Ruud / NTB scanpix
– Tiden er kommet for å sette en strek
– Jeg tror vi må erkjenne at dette ikke er tidspunktet for å ta en omkamp om Y-blokka, sier Nikolai Astrup (H), ny kommunal- og moderniseringsminister.
I en kronikk i Aftenposten går Astrup gjennom historikken fra terrorangrepet 22. juli 2011 til reguleringsplanen for regjeringskvartalet som ble vedtatt i 2017.
– Beslutningen er fattet, og tiden er kommet for å gjennomføre vedtaket, skriver han.
19. desember i fjor kunngjorde Kommunal- og moderniseringsdepartementet at vedtaket om å rive Y-blokka blir stående.
Så sent som i starten av januar var anslagsvis 1.500 mennesker samlet i en demonstrasjon der de ba regjeringen omgjøre beslutningen.
Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 329,-
KJØP
Samtiden
Nett og papir
12 mnd
1299,-
KJØP
Samtiden
Nett
1 mnd
1,- 90,-
KJØP
Samtiden
Nett
12 mnd
999,-
KJØP