

Nina Kristin Nilsens bok Sepp - En biografi om Leonhard Seppala ble utgitt første gang i 2017. Nå er en redigert utgave oversatt til kvensk av Eira Söderholm, og boken har fått tittelen Sepp - Leonhard Seppalan biografia.
Dette er historien om en av de mest spennende skjebner i norsk utvandringshistorie. Leonhard Seppala utvandret fra Nord-Troms til USA i 1900 under gullrushet i Alaska. Boken forteller om denne tiden, om gullgravere, immigranter og polarliv.Seppalas enorme berømmelse, han var i sin tid en av Amerikas best kjente personer, kom imidlertid ikke fra gullgraving, men fra hundekjøring.
– Seppala hadde kvensk som hjemmespråk, Det føles veldig riktig at historien om verdens mest berømte kven endelig kommer på hans eget språk, sier forfatter Nina Kristin Nilsen som er bosatt i Tomsø. -Min egen bestemor fra Nord-Troms snakket også kvensk, så at boken nå blir tilgjengelig i denne språkdrakten føles stort, forteller hun videre.