Notiser

Gruppen No. 4 er nå klar med sin niende julesang og første juleturné.

Julelåter for alle stemninger: – Julen bringer frem så mange følelser

Julelåtene er er begynt å strømme på. Her er et knippe av de norske som blir å høre i tiden frem mot jul.

Publisert Sist oppdatert

­Blant veteranene er bandet No. 4. De har gjort julelåter til en årlig bandtradisjon. Årets låt – kalt «Jul etter jul» – er den niende julesangen fra trioen.

Emilie Christensen i bandet medgir overfor NTB at det kanskje ikke er alle juler man gleder seg like mye til, eller som låtskriver er inspirert til å skrive en ny låt med julebudskap.

– Derfor prøver vi å lage litt forskjellige varianter. Hovedmålet er å treffe en gjenkjennelighet hos folk, de følelsene man har på denne tiden, som både kan være fine og triste. Folk som hører på oss, liker forhåpentligvis måten vi formulerer ting og da er det fint å formulere noe rundt julen også. Man går gjennom faser som menneske, og ting settes i perspektiv – siden julen bringer frem mange følelser. Selv er vi egentlig en veldig juleglad gjeng, som er glad i å feire med familiene våre.

Noe som derimot er nytt for No. 4 i år er en egen juleturné. De debuterer som juleartister nå i november og spiller seg gjennom blant annet de store byene rundt i landet.

– Vi fyller en ganske stor del av repertoaret med våre egne julelåter nå, og det føles litt luksuriøst.

Trøstejulesanger

Noen artister har trøstende julesanger. Som Ine Hoem, som har tonesatt faren Edvard Hoems tekst til «Barnas julesong».

– Når alt er svart kan vi miste motet. Men om håpet blir borte, er det ute med oss. «Barnas julesong» handlar om å redde håpet i den djupaste fortviling, sier far og datter Hoem.

Emelie Hollow kommer med julesangen «Jula tilbake», en norsk utgave av hennes egen «Feeling Of Christmas». Der belyser hun hvordan julen kan være en utfordrende tid for mange.

– For noen er julen en tung og ensom tid. Låten handler om hvor viktig det er, spesielt i julen, å verne om de som trenger det mest.

I år er det Daniel Kvammen som besørger årets Juleroser-låt, den heter «Frosne Hjarte» og er spilt inn sammen med americanaduoen Darling West. Den skildrer en vinternatt der lyset og varmen mangler, som et bilde på fortvilelse i samfunnet rundt oss.

– Eg trur det blei ein slags trøstesang og ein bønn for håp, sier Kvammen, mens Mari Kreken fra Darling West mener den formidler «ønsket om fellesskap, og varmen og tryggheten som finnes der når mye rundt kjennes skremmende og tungt».

Americanajul med bjeller

Darling West, kjent fra fjorårets «Kvelden før kvelden» på NRK, slipper faktisk en hel juleplate kalt «Lights». Der har de med seg gjester som Jarle Bernhoft, Sivert Høyem og Live Hanken, og synger både på norsk og engelsk.

The Northern Belle slipper americanajulelåten «Silver Bows & Bells» med Louien og Signe Marie Rustad om bord for harmonisang – og en dash hardingfele. Frontfigur Stine Andreassen legger også ut på juleturné sammen med Louien under navnet Silver Belles, i selskap med Ole Kirkeng.

Malin Pettersen slipper julelåten «Santa» med både R & -elementer, kor, bjeller og klokkespill.

Debutant og veteraner

Paal Flaata gir ut sitt andre julealbum – på 17 år! – kalt «I Heard The Bells On Christmas Day» med et knippe tidløse sanger så vel som Willie Nelsons julecountryklassiker «Pretty Paper». En forsmak er allerede ute i form av singelen «O Holy Night», og mannen med den mektige, varme røsten skal ut på juleturné.

– Jeg er veldig glad i julesanger, og jeg tenker på mange måter på julemusikk som på countrymusikk, i den forstand at det er en stor sjanger.

To andre sterke stemmer som har julefunnet hverandre, er Ida Jenshus og Adam Douglas, som synger den Nashville-skrevne julelåten "» More Than Christmas». Hun skal også være med på hans juleturné.

Når Lars Saabye Christensen er om bord, blir det en «Desembers salme» som uttrykker håpefull melankoli. Julesangen synges av Maj Britt Andersen, og er å høre på siste del av albumtrilogien der Geir Holmsen står for tonesettingen – og med KORK som «band».

Yngvil har derimot skrevet sin aller første julelåt – og det til Frelsesarmeen. Hun er nemlig årets juleartist, og setter i sin låt «Holder pusten i desember» fokus på utenforskap.

En annen debutant er Ingrid, som slipper «Julestund i julenatt», ti år etter at hun som 12-åring ga ut sin første låt kalt «Jul i det stille.

– Jula kan få oss til å kjenne på følelsene våre litt ekstra, sier Ingrid, mens Evelina Moholt trår til med «Juleklisje» midt i november.

– Det nærmer seg desember og jeg er så gira på jul! Nå er det bare å kjøre på med alle juleklisjeene, melder hun på TikTok.

Moddi, som slettes ikke er glad i julen, slipper julealbumet «Denna tida i fjor». Singelen «E det detta som e jul?» kom allerede på tampen av oktober.

Nye samarbeid

Forfatteren Gro Dahle slår til med julealbum sammen med musikerne Olaf «Knerten» Kamfjord og Jon Rosslund, kalt «God jul til jula» – basert på en diktsamling Gro Dahle skrev i 2020 om jomfru Maria fra et feministisk perspektiv. Hun leser sine egne dikt til musikk, med sanginnslag fra Oda Dahl, Reidar Stensvold og Kamfjord.

Sigrid Moldestad i samspill med svenske Esbjörn Hazelius og Johan Hedin gir til beste en gammel vise Jens Book-Jensen spilte inn, «Sjå opp mot stjernene» / «Stjärnor över låga stugor» – og latt den bli en folklåt med hardingfele og nyckelharpe. De juleturnerer også for tiden.

Popduoen Hockney, som består av Sigurd Fandango og Vegard Setrom, slipper sin første julesang – som også er deres første norskspråklige låt, og kalt «Vår egen jul». De har med seg Krissy Mary som duettpartner.

Powered by Labrador CMS