Den samiske kunstneren Britta Marakatt-Labbas utstilling «Sylkvasse sting» på Nasjonalmuseet i fjor er blant de nominerte til Kunstkritikerprisen.
Den samiske kunstneren Britta Marakatt-Labbas utstilling «Sylkvasse sting» på Nasjonalmuseet i fjor er blant de nominerte til Kunstkritikerprisen.

Tre utstillinger er nominert til Kunstkritikerprisen

Prisvinneren kåres gjennom uravstemning og offentliggjøres senere.

Den ene fant sted på Haugar kunstmuseum i Tønsberg, kalt «Arbeidstittel: The Workers», der kurator Erlend Hammer ville kommentere den nye museumsvirkeligheten – der institusjonell makt er flyttet fra fagmiljøene til ledelsen

Også Barbro Tillers utstilling ved Dropsfabrikken i Trondheim, «VANN – 1379 norske innsjøer», er nominert. Hun samlet inn vannprøver fra innsjøer i alle fylker, og malte akvareller med dem, og «avdekket fascinerende historier som skjuler seg bak det tilsynelatende hverdagslige».

Britta Marakatt Labbas utstilling på Nasjonalmuseet i Oslo, «Sylkvasse sting», er tredje og siste utstilling nominert – etter å ha høstet svært mye omtale og publikumsinteresse. Retrospektivet viste den ikoniske, samiske kunstnerens evner «som historieforteller og karismatisk motstandskvinne», heter det i begrunnelsen.

Powered by Labrador CMS